Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky

29. 1. 2013

 

Francie je památníkem mnoha velkých významných událostí. Tato země se stala sídlem mocných králů a dějištěm významově zásadních bitev. Z dávných dob se dochovalo mnoho krásných a architektonicky či historicky hodnotných staveb.

Katedrála v Rouenu
Tato gotická katedrála je sídlem rouenského arcibiskupa. Je především proslavena cyklem 28 obrazů Claudeho Moneta dnes rozptýlených po celém světě.
Nachází se chráněné zóně města Rouen a je od roku 1862 chráněná jako historická památka. Katedrála vyniká svým západním průčelím jež je po stranách svíráno dvěma věžemi. Významná je věž která je zakončená černou špičkou. Je totiž 151 metrů vysoká a je to nejvyšší kostelní věží ve Francii.
Největší poklady, které katedrála ukrývá, mohou návštěvníci spatři pouze v doprovodu průvodce. Nejcennější je hrobka Richarda Lví srdce a polokruhová halová krypta z 11. století.

 

rouen-katedrala.jpg

Zámek ve Fontainebleau
Zámek leží nedaleko města Fontainebleau a je jedním z nejrozlehlejších zámků Francie. Jeho historie sahá až do 12. století, ale jeho současná podoba je z 16. století.Pro svou mimořádnou historickou hodnotu byl v roce 1981 celý zámek i s parkem zařazen na Seznam světového dědictví Unesco.

 

c030322a.jpg

Město Provins
Nachází se na rozhraní Champagne a Ile-de-France. Ve středověku bylo toto město třetím největším francouzským městem. Nacházelo se na obchodní cestě která spojovala Flandry s Itálií, kde se rozvinula výroba sukna. Město si dodnes zachovalo svůj středověký charakter a dostalo se na seznam památek Unesco.

 

 

Château de Dinan
Je hrad který se nachází v bretaňském městě Dinan. V roce 1886 byl prohlášen za historickou památku. Je majetkem obce a hostí místní muzeum současného umění. 

483px-chateau_dinan1.jpg

                                                                Další památky a památky UNESCO:

Katerála v Chartres- gotická katedrála z 12. století (1979)

Mont St. Michel a jeho zátoka- benediktinské opatství na ostrůvku je ukázkou stavitelského mistrovství (1979)

Mont St. Michel a jeho zátoka- benediktinské opatství na ostrůvku je ukázkou stavitelského mistrovství (1979)

Versailles- rezidence a park francouzských králů převážně z období Ludvíka XVI. nedaleko Paříže (1979)

Arles - římské a románské památky- antické divadlo, lázně, nekropole a románský klášter sv. Trophima (1981)                      

Most Pont du Gard- most vysoký 50 metrů, který nese římský akvadukt (1985)      

Katedrála Notre Dame v Remeši a Palác Tau v Remeši- románské a gotické skvosty katedrála Notre Dame, palác Tau a opatství Saint-Rémy (1991) 

Avignon – historické centrum- historické jádro města včetně Papežského paláce, hradeb a starého gotického mostu (1995)       

Lyon – historické centrum- mnoho historických budov z různých období evropské historie (1998)         

Historické opevnění města Carcassonne- příklad středověkého opevněného města, včetně zábran obklopujících hrad, přidružené domy, ulice a gotické katedrály(1997)                                                                          

 

 

 

provinsv.jpg